Sepetiniz Boş
BiyografiSon ÇalışmalarÇalışmalarımızdan Örnekler

Biyografi

Ayten TİRYAKİ :1961 Türkiye/Ordu doğumlu olan sanatçı ilk ve orta öğrenimini Ordu’da, lise tahsilini Amasya Öğretmen Lisesinde tamamladı. 1983 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini yüksek lisans diplomasıyla bitirdi. Öğrencilik yıllarında başladığı klasik sanatlarla ilgili çalışmalarını İstanbul’da devam ettirdi.

1983 yılında Hattat Hasan ÇELEBİ’den hat dersleri almaya başladı. 1989 yılında Hasan Çelebi’den ilk bayan hattat olarak hat icazeti aldı. 1984 yılında Kubbealtı Akademisi bünyesinde Tezhib kurslarına başladı. Prf.Dr.Çiçek DERMAN ve İnci Ayan Birol hanım efendilerle birlikte çalışmalarını sürdürdü. 1986 yılında da Prf.Dr. Çiçek Derman hanım efendiden

Tezhib icazeti aldı. Klasik sanatlarla ilgili basılmış eski ve yeni eserleri inceleyerek bu alandaki bilgi birikimini artırmıştır. Bir çok koleksiyonda eseri bulunan sanatcının bir çok eseri de kitap ve levha olarak basılmıştır. Yurtiçi ve yurtdışı birçok sergiye iştirak etmiş ve çeşitli ödüller almıştır.

1-IRCICA 5.Uluslararası hat yarışması teşvik ödülü,
2-IRCICA 7. Uluslararası hat yarışması mansiyon ödülü.
3-İBB İstanbul yarışması mansiyon ödülü.
4-Albarakatürk Uluslararası hat yarışması mansiyon ödülü.(sulus)                                                                           5-AlbarakaUluslararası hat yarışması mansiyon ödülü.(sulus-nesih)                                                                      6-DİB Kur'an-ı kerim yazma yarışması 3.lük ödülü                                                                                                             Yabancı dil olarak İngilizce ve Arapca öğrenimi gördü.Üsküdar ve Ümraniye’de Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur’an kurslarında 20 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra 2004 yılında emekli oldu.

Sürekli Hat ve Tezhib kursları düzenleyerek öğrencileriyle birlikte sanat çalışmalarına devam eden sanatçı evli ve üç çocuk annesidir.

 

Son Çalışmalar

Sanatçımız tarafından yapılmış olup elimizde hazır olan eserler.

Çalışmalarımızdan Örnekler

Sanatçımıza ait önceden hazılanan eserler.

© 2014 Tiryakiart.com.tr Her hakkı saklıdır.
TİRYAKİART GALERİ
Namıkkemal Mah. Cengiz Topel Cad.
Motif Sok. No:3/5A
Ümraniye İstanbul 34762 Türkiye
ozkan@tiryakiart.com
Tel:+90 216 909 86 48
GSM : +90 532 442 05 11
http://www.tiryakiart.com.tr
web tasarım ve programlama deSen